הסוציולוגיה של הכתיבה הטכנית (מבט היסטורי)

[קטגוריה: כתיבה טכנית – פוסט מס' 3]

11 ביוני, 2010

בחלק השני של המאה ה-20 החלה קרנה של האוריינות לרדת. אנשי המדע והטכנולוגיה הובילו את התהליך הזה. כנראה שיוקרתו של המדע הגיעה לכאלה פסגות שמדענים ומהנדסים לא נדרשו עוד לעמוד בדרישות המקובלות של תרבות כללית, אשר קודם לכן כללה יכולות וורבליות מרשימות. כך נוצרה הפרדה בין יכולת הבעה וידע טכני וכך נולד המהנדס הטכנאי שזקוק לכתב טכני להביע את רעיונותיו ההנדסיים. כך גם נולד המדען הטכנאי שזקוק לכתב טכני לסכם את מחקריו. וכמובן ההוגה והמדינאי הטכנאי שזקוק לכתב מקצועי להביע את דעותיו באופן אפקטיבי. התרבות הפוסט-וורבלית יצרה הזדמנויות רבות לכתיבה טכנית ומקצועית עבור קומץ של אנשים שאחרת היו ממתינים זמן ממושך לתשובות ממו"לים ועורכי ירחונים אם ספריהם, סיפוריהם או שיריהם התקבלו לפרסום.

ככל שיכולות ההבעה של אנשי המקצוע למיניהם הלכו ופחתו, כך גבר הצורך בכתבים טכניים מקצועיים. הכתיבה הטכנית, והכתיבה בכלל, חזרו להיות, כמו בימי הביניים, שרות מיוחד הניתן ע"י אנשים שיודעים לכתוב עבור אלו שאינם יודעים. הכתבים הטכניים שייסדו את המקצוע במאה ה-20 הצליחו למנף את המורשת החינוכית והתרבותית שלהם – אוריינות וידע כללי – ולמלא צורך רגעי שנוצר כתוצאה מהפער שנוצר בין הידע הטכני של אנשי מדע וטכנולוגיה להשכלה הכללית שלהם. בתרבות המבוססת על טקסטים, הצורך במומחיות טקסטואלית יצר למעשה את מקצוע הכתיבה הטכנית. זה היה צורך זמני, במעבר מעולם יחסית פשוט מבחינה טכנולוגית (ולכן לא דורש הסברים מקצועיים של מערכות שכיחות בחיי היום יום ובעבודה השוטפת) לעולם טכנולוגי מתקדם (שבו המערכות מגיעות לרמת תחכום כזו שהממשקים ברורים מאליהם וההסברים המעטים הדרושים ניתנים באופנים לא מילוליים). המקצוע הנישתי של הכתיבה הטכנית צמח בין שתי התקופות האלה, בין תקופה בה טרם היה צורך בכתיבה טכנית (המאה ה-19) לתקופה בה הצורך בכך הולך ופוחת (המאה ה-21). בנסיבות המיוחדות שהתפתחו (במאה ה-20), פרח כאשר התנאים האלה הבשילו לקראת מעבר המילניום והגיעו לשיא, והחל לדעוך כאשר התנאים לא התקיימו עוד.

Be Sociable, Share!
order tadalafil online without prescription tadalafil online pharmacy tadalafil overnight shipping buy ambien cheap ambien online pharmacy buy ambien with mastercard buy soma us soma online without prescription buy soma online mastercard overnight buy xanax no rx buy xanax no prescription generic xanax cheap xanax no prescription xanax online no prescription order xanax valium xanax online pharmacy buy xanax no prescription buy xanax tablet valium valium buy valium online pharmacy cheap valium no prescription order ativan online overnight buy ativan online no prescription ativan online buy tramadol no rx tramadol online without prescription buy tramadol overnight

כתיבה טכנית | תגובות | טראקבק

הוסף תגובה !

  1.  
  2.  
  3.  
התעדכן בתגובות חדשות לפוסט באמצעות פיד RSS.

אודותינו

צור קשר: 02-641-4481 אי-דוק מספקת שרותי כתיבה טכנית ושיווקית באנגלית משנת 1995. החברה ממוקמת בירושלים ופועלת בשיתוף פעולה עם חברת Characters אשר במסצ'וסטס להבטיח שירותים בסטנדרטים בינלאומיים, מותאמים לעידן ה-Web 2.0. >>קיראו עוד אודות..

עמודים


הרשמו לקבלת תוכן הבלוג במייל:

פוסטים אחרונים

חיפוש:

קטגוריות