השפעת ה-Web 2.0 על הכתיבה הטכנית

[קטגוריה: כתיבה טכנית – פוסט מס' 4]

13 ביולי, 2010

עם תחילת המאה ה-21 ותופעת ה-Web 2.0 התחיל מהפך בכל הקשור לכתיבה הטכנית ולתיעוד בכלל. בסביבת Web 2.0 כל תפיסת התיעוד הטכני השתנתה. במוצרי תוכנה מסורתיים למסמך הטכני היה קיום כמעט עצמאי (התיעוד הטכני היה מוצר נלווה למוצר התוכנה). לעומת זאת, בסביבת ה-Web 2.0 לא קיים למעשה מסמך טכני בתור שכזה. את תפקידו של התיעוד הטכני ממלאים שלל אובייקטים (קטעי טקסט, תמונות, קטעי וידיו ואודיו, סרטוני סמן, אנימציות וכדומה) ממוקמים באופן אסטרטגי בדיוק במקום שבו עלולה להתעורר שאלה בקשר למוצר או לאחת הפונקציות שלו. יתר על כן, לפעמים התיאור הטכני מתבצע ישירות בממשק למשתמש, כך שההסבר טמון בעצם העיצוב הגראפי, בפריסת האלמנטים על המסך, ובשמות הפונקציות והשדות. שלא כמו בתיעוד הטכני המסורתי, בסביבת Web 2.0 לא מתעדים את הברור מאיליו. תפיסת התיעוד היא מינימליסטית, ולא מרחיבים את הדיבור על נושאים שניתן להבין ללא הסבר.
תפיסת תיעוד זו משנה באופן קיצוני את תחום הכתיבה הטכנית ואת תפקידו ועולמו של הכתב הטכני. השינוי במסמכים הטכניים הינו גם כמותי וגם מהותי. ראשית, קיימת ירדה משמעותית בכמות התיעוד הטכני, משתי סיבות עיקריות: (א) נושאים שלמים נעלמים, או משום שהם מובנים ללא הסבר, או משום שההסבר מופיע בפרזנטציה לא מילולית; (ב) כל קטעי הקישור והמנגנון המקובל של מסמכים טכניים מיותר. שנית, אופי המסמך שונה לגמרי ממסמך טכני מסורתי, ובשל כך, כמובן, גם אופי הכתיבה הטכנית משתנה בהתאם. כמו בכל כתיבה מקוונת, גם כאן הכתיבה נעשית מתוך ראייה צרה (ראיית מנהרה) של הנושא הספציפי בלבד. בזה אין חידוש. החידוש הוא בכך שבסביבת Web 2.0 התיעוד הוא חלק מהממשק של המוצר ועובד יחד איתו, כמקשה אחת, אינטגרטיבית לחלוטין. למעשה, ניתן לומר שבסביבת Web 2.0 אין תיעוד לשמו בנפרד, וכל מילה שמופיעה על המסך – שם של שדה, הודעה מהמערכת, הסבר, פקודה – זו כתיבה טכנית. בסביבת Web 2.0 הכתיבה הטכנית נבלעת בתוך הממשק והופכת להיות חלק אינטגראלי מהמוצר. עובדה זו משנה לגמרי את תפקידו של הכתב הטכני והופכת אותו לחלק מצוות הפיתוח של המוצר. בתהליך מסוג זה, שיקולי כתיבה טכנית הופכים לחלק משיקולי הפיתוח וייצוב הממשק המשתמש. לכן, הכתב הטכני חייב לקחת חלק בכל החלטה הקשורה לפונקציונאליות של המוצר.

Be Sociable, Share!
order tadalafil online without prescription tadalafil online pharmacy tadalafil overnight shipping buy ambien cheap ambien online pharmacy buy ambien with mastercard buy soma us soma online without prescription buy soma online mastercard overnight buy xanax no rx buy xanax no prescription generic xanax cheap xanax no prescription xanax online no prescription order xanax valium xanax online pharmacy buy xanax no prescription buy xanax tablet valium valium buy valium online pharmacy cheap valium no prescription order ativan online overnight buy ativan online no prescription ativan online buy tramadol no rx tramadol online without prescription buy tramadol overnight

כתיבה טכנית | תגובות | טראקבק

הוסף תגובה !

  1.  
  2.  
  3.  
התעדכן בתגובות חדשות לפוסט באמצעות פיד RSS.

אודותינו

צור קשר: 02-641-4481 אי-דוק מספקת שרותי כתיבה טכנית ושיווקית באנגלית משנת 1995. החברה ממוקמת בירושלים ופועלת בשיתוף פעולה עם חברת Characters אשר במסצ'וסטס להבטיח שירותים בסטנדרטים בינלאומיים, מותאמים לעידן ה-Web 2.0. >>קיראו עוד אודות..

עמודים


הרשמו לקבלת תוכן הבלוג במייל:

פוסטים אחרונים

חיפוש:

קטגוריות